W środę 30 marca w XV Liceum Ogólnokształcącym im. Zjednoczonej Europy w Gdańsku-Zaspie odbyła się gra edukacyjna dla uczniów klas pierwszych, kończąca cykl Lekcji Ekonomii dla Młodzieży w tej szkole. Nasi przedstawiciele przekazali też bibliotece szkolnej pakiet książek wydanych przez Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa, a ufundowanych przez firmę Deloitte Polska.

Oprócz sześciu lekcji z programu standardowego uczniowie pierwszych klas XV LO uczestniczyli też w dwóch dodatkowych lekcjach prowadzonych przez przedstawicieli firmy Deloitte, którzy omawiali tematykę prawa podatkowego i zatrudnienia. Zarówno gra, jak i lekcje spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów. Mamy nadzieję na powrót do szkoły w przyszłym roku 🙂

Projekt Lekcje Ekonomii dla Młodzieży powstał z wizji połączenia predyspozycji dwóch organizacji o różnym potencjale. Pierwszą z nich, posiadającą duże możliwości organizacyjne jest Stowarzyszenie KoLiber, natomiast druga – Instytut Misesa to prężnie rozwijająca się instytucja naukowa, edukacyjna i wydawnicza. Ze wspólnej idei powstał projekt, którego głównym celem jest zaznajomienie uczniów z podstawami nauki ekonomii oraz kształcenie przyszłej elity intelektualnej i biznesowej, która będzie przyczyniać się do rozwoju polskiej gospodarki.
Projekt LEM pozwala nie tylko na łatwiejsze zrozumienie mechanizmu rynkowego, ale też na nabycie nowych kompetencji, dzięki którym młodzi ludzie będą mogli wyróżnić się w środowisku zawodowym i społecznym. Mając to na uwadze lekcje LEM są ciągiem logicznie ze sobą połączonych tematów. Każda z nich jest zaprojektowana w innowacyjny sposób – w myśl łacińskiej zasady „słowa uczą, przykłady pociągają”.

Projekt LEM oprócz znajomości teorii kładzie nacisk na przygotowanie praktyczne. W zaplanowanych interakcjach, grach, scenach i zadaniach to uczniowie są głównymi bohaterami.