Dnia 29 marca Rada Miasta Gdańska zorganizowała oficjalne obchody z okazji 71. rocznicy „powrotu Gdańska do Macierzy”. W związku z powyższym trójmiejski oddział Stowarzyszenia KoLiber oraz Republikanie podjęli zdecydowaną reakcję, organizując wydarzenie „Nie dla czczenia żołnierzy sowieckich w Gdańsku”.

Tuż przed pierwszą częścią oficjalnych uroczystości na cmentarzu żołnierzy radzieckich, członkowie stowarzyszenia KoLiber oraz Republikanie wręczali gościom specjalnie przygotowane na tę okazję ulotki zatytułowane „Wyzwolenie Gdańska – historia prawdziwa”, chcąc w ten sposób odkłamać historię opartą na PRL-owskiej propagandzie. Inicjatywa dwóch współpracujących ze sobą organizacji spotkała się z niemałym zainteresowaniem.

Gdy oficjalne obchody przeniosły się pod pomnik „Tym co za polskość Gdańska”, prezes trójmiejskiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber Łukasz Samborski oraz prezes Stowarzyszenia Republikanie Karol Rabenda odwiedzili pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na Targu Rakowym. Remont infrastruktury dookoła tegoż pomnika mógł wydać się symboliczny. Możliwe, że dzięki młodemu pokoleniu Polaków to właśnie Armia Krajowa, a nie Sowiecka będzie w przyszłości czczona w dniu, gdy wspominamy walkę o Polski Gdańsk. Akcję rozdawania ulotek kontynuowano na Starym Mieście, podczas uroczystości podniesienia flagi państwowej na Dworze Artusa.

Karol RabendaŁukasz Samborski podzielili się również swoją opinią z mediami. Prezes oddziału Trójmiasto zaznaczył, iż nie godzimy się na upamiętnienie tego dnia w charakterze wyzwolenia Gdańska, gdyż armia sowiecka jest odpowiedzialna za instalację nowej władzy sterowanej bezpośrednio z Moskwy, odpowiedzialnej za represje mieszkańców Pomorza.

Największym sukcesem dzisiejszej akcji gdańskich działaczy społecznych wydaje się być wycofanie z uczestnictwa w uroczystościach Prezydenta Miasta Gdańska – Pawła Adamowicza, który na cmentarz żołnierzy radzieckich wysłał swojego zastępcę. Wiceprezydent Piotr Grzelak nie chciał jednak tego dnia podjąć dialogu ze spokojnie i merytorycznie nastawionymi mieszkańcami miasta.

Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia autorstwa reporterów z Gdańskiej Strefy Prestiżu.

PgGtj6nDYV6XauWF1H5FITm58c1dRaumTsCluNmm2ryp1oanaYZe4fCkXrKKQUqwj1LXORaUUKDO=w892-h669-nol_NwkhbrT9rUJp5Id1t8R2QgRG8Sf9e-9M5zvnsOXSw0iBuSRnTrDilTp1To13HVxHSrljYdbw1a=w892-h669-no  h377OYl8Fr2AxhSyYwn5-FufqrwoR7TH-KSzoA0caLoRtokIGVC5jI78-bvvQrS7cJCrNrndxNo1=w892-h669-no 4HNqxCpoGYIImECHu8lF8ljCpftKk_lBdYvs16bk9t40pMNvMEf9dhwVqGFODn7r3rPwZGOjCk2_=w892-h669-no